Ben mutlaka ameliyattan önce meme muayenesi, USG veya mamografi tetkiki yaptırıyorum. Ve risk faktörleri mevcut ise sonrasında çıkan meme dokusunu mutlaka patolojiye gönderiyorum. Siz de doktorunuzdan bunu talep ediniz. Her ameliyatta olduğu gibi 1 hafta önce aspirin içmeyiniz.

Sigara içiyorsanız 2 hafta önceden bırakınız veya azaltınız.

Meme dikleştirme ameliyatları iki çeşitlidir;
1- Kendi dokunuzla yapılan meme dikleştirme
2- Silikon ile yapılan meme dikleştirme

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI SIRASINDA YAŞAYACAKLARINIZ:

1- Doktorunuzla bir ön görüşme yapacaksınız. İstediğiniz göğüs ölçüsü ve sizin vücudunuza uygun olan göğüs ölçüsü görüşmenin konusu olacaktır. Hangi meme ameliyatı tekniğinin size uygun olacağına karar verilecektir.
2- Ve ameliyat gününüz belirlenecektir. Ameliyattan önce 1 hafta boyunca aspirin içmemeniz özellikle hatırlatılacaktır.
3- Ameliyat olacağınız günün sabahı aç karnına hastaneye geleceğiniz size bildirilecek. Gerekli kan tahlilleriniz, meme usg veya mamografi tetkikleri yapılacak ve anestezi doktoru sizi görecektir.
4- Tahlilleriniz sonrası doktorunuz gelip çizimlerinizi yapacak ve fotoğrafınızı çekecektir. Fotoğrafınızı çekmedeki amacımız; ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerinizi karşılaştırıp size göstermektir Hiçbir şekilde sizin izniniz olmadan hiçbir hastaya gösterilmez ve internet sitesinde yayınlamaz. Çizim ve fotoğraftan sonra yaklaşık 2-3 saatlik bir operasyona alınacaksınız.
5- Operasyon sonrası 1 gece hastanede kalacaksınız ve sabah doktorunuz gelip sizi görecek ve taburcu edecektir. Memenizin üzerinde kıyafetlerinizden anlaşılmayan bir pansuman olacaktır. Antibiyotik ve ağrı kesicileriniz reçete edilecektir.
6- Ameliyat sonrası en çok sorulan diğer bir soru çok ağrım olacak mı? Ameliyat sonrası verdiğimiz ağrı kesici ilaçlar ağrınızı yok etmek için yeterlidir. Gelişen teknikler sebebiyle artık meme ameliyatları çok ağrılı değildir. Eskisi gibi günlerce yatmanızı gerektirecek bir ameliyat değildir. Ağrı eşiği tamamen kişiyle ilgili bir problem olmasına rağmen ağrınız iki- üç gün içerisinde azalacaktır.
7- Ameliyat sonrası 1 ay boyunca, vereceğimiz sporcu sütyenini kullanacaksınız.
8- Bir ay içersinde yavaş yavaş ödeminiz azalacak ve 6 ay içinde de göğsünüz gerçek şeklini alıp, izlerinizde azalma olacaktır.
9- Ameliyattan sonra 3-4 gün içinde bir kere sizi pansumana çağıracağız. Dikişleriniz kendiliğinden eriyecek. Banyo yapmanıza ilk pansuman sırasında karar verilecektir.
10- Spora başlamanıza ise doktorunuz takiplerinde 1-2 ay içinde izin verecektir.