Sivilce ve akne problami genellikle yağlı ciltlerde görünen bir sorundur. Yoğun olarak ergenlik döneminde ve kadınların adet dönemlerinde yüzde, omuz, sırt, boyun ve dekolte bölgesinde sivilceler, akneler oluşur. Bunlar cildin düzenli olarak temizlenmesi ve sağlıklI beslenme ile kısa sürede geçer. Ancak uzun süreli sivilce oluşumlarında daha kapsamlı bir önlem almak, çeşitli bakım kürleri ve maskeler uygulamak gerekiyor. Bu sebepten dolayı öncelikle ciltte neden sivilce oluştuğunu bilmek, ardından bunu önlemek için neler yapılması gerektiğini tespit etmek ve sonrasında da var olan sivilceleri iyileştirebilme yollarına bakmak gerekiyor.sivilce ve akne sorunu olan cilt tiplerinin ayda bir salonda profesyonel bakım yaptırıp evde de doğru urunler ile cilt temizliğine dikkat etmesi gerekir.

    Ciltde sivilce neden oluşur:

    Sivilceler derinin yağ oranının yüksek olduğu alanlarda ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan sivilce oluşumu ile yağlı cildin birebir bağlantısı vardır diyebiliriz. Zira sivilceli kişilerde yağ dokusu arttığından bir süre sonra yağ kanalları tıkanır, orada mikrobik oluşumlar baş gösterir.Ciltte iltihaplı, kızarık şişlikler meydana gelir.

    Yüz bölgesinde oluşan sivilceler giderilmezse çoğunlukla izlere lekelere yol açmaktadır.

    Cilt temizliği, sivilceyle mücadelede en önemli adımdır. Yüzünüzü makyaj olsun olmasın mutlaka sabah akşam yıkamanız gerekir. Cildin yüzeyindeki fazla yağı ve kiri uzaklaştıran, jel özellikli bir temizleyici kullanın. Sivilcelerinizi bilerek veya farkında olmadan sıkmayın, koparmayın ve yolmayın. Sivilcelerle oynamak, hem sivilcelerin yayılıp çoğalmalarına hem de yüzünüzde izler kalmasına neden olabilir.Cildinizi temizledikten sonra salisilik asit, sitrik asit ve benzeri içeren, hafif soyucu özellikte, uygun bir tonik kullanmak, gözeneklerinizi sıkılaştırmada etkili olacaktır.Cildin PH dengesini korumak ve nem ihtiyacını karşılamak için mutlaka bir nemlendirici kullanın. Yağsız bir nemlendirici, hem diğer sivilce ilaçlarının yarattığı kuruluğu engelleyecektir. Sanılanın aksine nemlendiriciler, cilt tipinize uygunsa eğer, asla sivilce yapmaz. Haftada bir veya iki kez yağ dengeleyici ve kurutucu özellikteki kil maskelerinden faydalanabilirsiniz.

    Sivilceli cilt bakımında en zor dönem ilk 4-6 haftadır, bu dönemdeuygulamaya bağlı ciltte tahriş, sivilcelerde geçici bir artış ve alevlenme görülebilir, iyileşme ise genellikle 2. aydan itibaren başlar. Tam bir iyileşme için 4-6 ay gerekir. Güneşli günler yaklaşıyor. Eğer bu dönemde sivilce bakımı görüyorsanız, hemen bir güneş koruyucu edinin. Güneş koruyucu seçerken yağlı ve akneli ciltlere uygun, yani siyah noktalara sebep olmayan, ciltte parlama yapmayan bir ürün olmasına dikkat edin. Güneş koruyucunuzu nemlendiricinizin üzerine sürebilirsiniz. Eğer makyaj yapacaksanız güneş kremini sürdükten sonra, üzerine yapabilirsiniz.