Çarpık bacak estetiği, bacaklarda oluşan içe ya da dışa dönük görüntünün düzeltilmesi için yapılan estetik operasyonlara verilen isimdir. Bu estetik ameliyatlı ya da ameliyatsız olarak gerçekleştirilebilir. Ameliyatla yapılanlar silikonlu ya da yağ transferi ile gerçekleşir. Ameliyatsız estetikler ise liposuction yöntemi ile yapılır.

    Çarpık bacak, çeşitli nedenlere bağlı olarak bacakların normalden daha bozuk görünmesi anlamına gelir. Paralel bacak olarak bilinen bacakların orantısız görünümü için çeşitli estetik operasyonlar yapılabilir. Bacakların orantısız görünmesi, özellikle üst ve alt bacakların uyumsuz bir görümüm içinde olması kişilerin yaşam kalitesini düşürür. Bu da estetik ameliyat yapılmasını zorunlu hale getirebilir. Bacaklar, dış görünümün estetik ve güzel olması için gerekli olan en önemli uzuvlardır ve onların çarpık görümde olması, kamufle edilmesini imkânsız hale getirir. Bu nedenle yaşam kalitesini arttırmak amacıyla çarpık bacak estetiği ameliyatları yapılabilir. Çarpık bacak için tedavi, yalnız ameliyatla değil ameliyatsız da yapılabilir.

    Çarpık bacak estetiği içi yapılan ameliyatlarda iki yöntem kullanılır. Silikonla yapılan bacak estetiği ve yağ enjeksiyonu ile yapılan bacak estetiği şeklinde uygulanan ameliyat yöntemleri oldukça kolay yapılabilir. Bu yöntemler ile hastaların çok kısa bir süre içinde daha güzel görünümlü bacalara sahip olması sağlanır. Çarpık bacak estetiği ameliyatlarında her iki yöntem için de önemli olan alt ve üst bacağın birlikte değerlendirilmesidir. Bu şekilde güzel ve sağlıklı bir görünüm oluşturulabilir. Ameliyat sırasında hastalara anestezi uygulanır. Çarpık bacak estetiği ameliyatlarında hastalar kısa süre içinde iyileşirler ve ameliyattan bir sün sonra hastaneden çıkabilirler. Oldukça kolay geçen bu ameliyatların başarı oranı da yüksektir.

    Kimler Çarpık Bacak Estetiği Ameliyatı Olabilir? Ameliyat İçin Uygun Muyum?
    Çarpık bacak estetiği ameliyatını 18 yaşında büyük olan ve isteyen herkes yaptırabilir. Ameliyata uygun olup olmadığınız ise doktorunuz tarafından belirlenecektir. Çünkü yağ transferi ameliyatında vücudun başka bir yerinden alınan yağlar, bacak bölgesine nakledilir. Bu işlem için çok zayıf olmamak gerekir. Çok zayıf olan kişiler için yağ transferi ameliyatı yapılamaz. Bu ve bunun gibi durumlar için doktorunuz ayrıntılı bilgi verecektir.