Boyun germe estetiği, çene çizgisi ve boyundaki yaşlanmanın gözle görülür belirtilerini ortadan kaldırmak için plastik cerrah tarafından uygulanan bir estetik cerrahi prosedürdür. Birçok kişi yüzüne bakım yaptığı halde, boynunun görünümünü ihmal eder. Ancak boyun, yaşlılık belirtileri göstermeye başlayan ilk yerlerden biridir.

    Boyun bölgesi, yüz gibi yaşlanma belirtilerinin ilk olarak hissedildiği bölgelerin başında geliyor. Ayrıca genç yaşlarda olmasına rağmen, genetik sebeplerden ve ya kilo alıp vermeye bağlı olarak gelişen boyun sarkmalarını gözlemleyebiliriz. Boyunda gevşemiş, sönük balon görüntüsü, fazlalık yağ dokusu, yerçekimine yenik düşmüş kas yapısı, hindi boyun olarak tabir edilen deformiteler ve belirgin gıdık yapısı, boyun germe operasyonlarının belli başlı konuları arasında yer alır.

    Boyun estetiğini aslında yüz estetiğinden ayrı tutmak çoğu zaman hatalı olacaktır. Boyun yüzün devamı niteliğinde bir bölgedir ve gençleştirme çalışmaları bir bütün halinde yapılmalıdır. Boyun bölgesindeki bu sorunlar, yüz bölgesinde de var ise, beraber yapılan operasyonla çok daha çarpıcı ve etkili sonuçlar alınır.

    Boyun Sarkmasının Nedenleri

    Yüz ve boyundaki genç kontürlerin kaybedilmesi, kalıtım, yer çekimi, çevresel koşullar ve stres gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Bazı insanlarda, yüz hala genç görünümde iken boyunda yaşlanma ileri derecedeyse tam bir yüz germe yerine sadece boynu germek iyi bir çözüm olabilir.